Skip To Main Content
 

Beaverton Schools

Staff Directory

Search for a staff member

Administration

Angela Tran

Angela Tran

PRINCIPAL
Carolina Cavedon

Carolina Cavedon

ASSISTANT PRINCIPAL

Office Support

David Mendoza Ortiz

David Mendoza Ortiz

OFFICE ASSISTANT II
Karen O'malley

Karen O'malley

OFFICE ASSISTANT IV
Kathryn Woll

Kathryn Woll

PARA EDUCATOR I, OFFICE ASSISTANT II, CROSSING GUARD

Student Services

Joshua Anderson

Joshua Anderson

ELEMENTARY COUNSELOR
Camille Bailey

Camille Bailey

ELEMENTARY SCHOOL SUPPORT
Carolyn Barbour

Carolyn Barbour

SPEECH PATHOLOGIST
Jocelyn Daunheimer

Jocelyn Daunheimer

SPEECH PATHOLOGIST
Brittnee Jordan

Brittnee Jordan

PSYCHOLOGIST
Kaitlyn Karie

Kaitlyn Karie

INDEPENDENT SKILLS CENTER
Molly Kershaw

Molly Kershaw

RESOURCE ROOM
Amber Lane

Amber Lane

INDEPENDENT SKILLS CENTER
Randi Little

Randi Little

ELEMENTARY SCHOOL SUPPORT, TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Shannon Maki

Shannon Maki

INDEPENDENT SKILLS CENTER
Bigail Mendez

Bigail Mendez

BILINGUAL FACILITATOR I
Anne Otley

Anne Otley

ELEMENTARY SCHOOL SUPPORT
Bhavna Patel

Bhavna Patel

ESL TEACHER
Ashley Purser

Ashley Purser

SPEECH PATHOLOGIST
Shellie Ritter

Shellie Ritter

ESL TEACHER
Amy Rooney

Amy Rooney

RESOURCE ROOM
Stacey Schreiber

Stacey Schreiber

ACADEMIC COACH
Jessica Strong

Jessica Strong

ESL TEACHER
Chloe Thomason

Chloe Thomason

ELEMENTARY COUNSELOR
Courtney Walker

Courtney Walker

TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Jessica Williams

Jessica Williams

SOCIAL WORKER
Jeff Workman

Jeff Workman

ESL TEACHER
Annetta Good

Annetta Good

NURSE

Pre-Kindergarten

Rosalie Fuqua

Rosalie Fuqua

Kindergarten

Katherine Blank

Katherine Blank

Anne Coleman

Anne Coleman

Isabelle Martin

Isabelle Martin

Taylor Morris

Taylor Morris

Katherine Ouse

Katherine Ouse

Sarah Widmer

Sarah Widmer

First Grade

Kristy Campbell

Kristy Campbell

Nicole Jackson

Nicole Jackson

Melinda Lary

Melinda Lary

Carrie Lueck

Carrie Lueck

Maryann Maloney-Hassold

Maryann Maloney-Hassold

Katharina Quick

Katharina Quick

Second Grade

Helen Bryant

Helen Bryant

Anna Chizum

Anna Chizum

Karley Kelley

Karley Kelley

Kajsa Lonnquist

Kajsa Lonnquist

Diane Meyer

Diane Meyer

Carol Poland

Carol Poland

Muriel Schilardi

Muriel Schilardi

Third Grade

Emily Baker

Emily Baker

Laura Doolittle

Laura Doolittle

Rachelle Hansmann

Rachelle Hansmann

Lauren Kaigh

Lauren Kaigh

Kathy Saunders

Kathy Saunders

Fourth Grade

Erica Barnett

Erica Barnett

GRADE 4
Emily Dicksa

Emily Dicksa

GRADE 4
Madeline Shoemaker

Madeline Shoemaker

GRADE 4
Alena Still

Alena Still

GRADE 4

Fifth Grade

Evan Churchill

Evan Churchill

Shannon Hanson

Shannon Hanson

Sandra Hoppenrath

Sandra Hoppenrath

Emily Reberry

Emily Reberry

Angela Steindorf

Angela Steindorf

Specialists

Colin Brooksby

Colin Brooksby

PE
Amanda Carkner

Amanda Carkner

PE
Michael Fri Smith

Michael Fri Smith

VOCAL MUSIC
Lorrie Gay

Lorrie Gay

LIBRARY MEDIA ASSISTANT
Jonathan Johannesen

Jonathan Johannesen

PE
Sharon Maling

Sharon Maling

LIBRARY MEDIA ASSISTANT
Jacob Mertz

Jacob Mertz

VOCAL MUSIC
Steven Senteney

Steven Senteney

TECHNOLOGY INSTRUCTIONAL ASSISTANT
Christine Wise

Christine Wise

VOCAL MUSIC

Para Educators

Hanaa Ali

Hanaa Ali

Stephanie Andrews

Stephanie Andrews

Katie Conner

Katie Conner

Laura Cosgrove

Laura Cosgrove

Sarah Debruhl

Sarah Debruhl

Melanie Dyche

Melanie Dyche

Dena Green

Dena Green

Dusty Hernandez

Dusty Hernandez

Sharon Hunter

Sharon Hunter

Jill Korynasz

Jill Korynasz

Lisa Krahel

Lisa Krahel

Teresa Ladnier

Teresa Ladnier

Margaret Mckean

Margaret Mckean

Lori Quilici Huegel

Lori Quilici Huegel

Irene Robbins

Irene Robbins

Renee Scott

Renee Scott

Emily Smith

Emily Smith

George Swett

George Swett

Kathryn Woll

Kathryn Woll

Nutrition Services

Mary Ann Eggert

Mary Ann Eggert

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Jean Mackey

Jean Mackey

NUTRITION SERVICES LEAD I
Amber Matison

Amber Matison

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Hongha Phuong

Hongha Phuong

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Nora Wyatt Potter

Nora Wyatt Potter

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I

School Support

Laura Cosgrove

Laura Cosgrove

PARA EDUCATOR I, CROSSING GUARD
Chad Freiboth

Chad Freiboth

TECHNOLOGY SUPPORT SPECIALIST I
Dusty Hernandez

Dusty Hernandez

PARA EDUCATOR I, CROSSING GUARD
Elsada Hodzic

Elsada Hodzic

CUSTODIAN II
Margaret Mckean

Margaret Mckean

PARA EDUCATOR I, CROSSING GUARD
Lori Quilici Huegel

Lori Quilici Huegel

PARA EDUCATOR I, CROSSING GUARD
Kenneth Spidal

Kenneth Spidal

CUSTODIAL FOREMAN I
Kathryn Woll

Kathryn Woll

PARA EDUCATOR I, OFFICE ASSISTANT II, CROSSING GUARD
Jason Wutzke

Jason Wutzke

CUSTODIAN I